وبلاگِ خوشی : سلیقه سینمایی من به روایت آمار

برای مدت‌ها، تفریح اصلی من دیدن فیلم و سریال بود. هنوز هم هست، ولی نه به عنوان تفریح اصلی. از همان یکی دو سال اول برای پیدا کردنِ فیلمِ مناسب برای دیدن، گذرم به IMDb افتاد و یک حساب درست کردم و فیلم‌هایی که می‌دیدم را ثبت می‌کردم و امتیاز می‌دادم. امتیاز دادنم خیلی منظم نبود. ممکن بود فیلمی را فراموش کنم. معیار ثابتی هم برای امتیاز دادن نداشتم و صرفا یک چیزی ثبت می‌کردم. کم کم امتیاز دادن‌هایم چارچوبی پیدا کرد.
امتیازِ پیش‌فرض، ۵ است. اگر فیلم را تا پایان، کامل ببینم، حداقل ۵ را می‌گیرد. اگر به هر دلیلی حوصله‌ام سر برود و فیلم را جلو بزنم یا نصفه رهایش کنم، متناسب با میزانی که بدم آمده از امتیازش کم می‌شود. هیچ وقت امتیاز ۱ نداده‌ام. هیچ وقت مجبور به دیدن چنین فیلمی نشده‌ام. این فیلم‌ها را بدون دیدن هم می‌شود تشخیص داد و کنارشان گذاشت.
اگر فیلمی خوش ساخت باشد، می‌آید روی ۶. اگر غیر از آن چیز دیگری هم داشته باشد که خوشم بیاید، ممکن است تا ۸ هم برسد. ۸ به بالاها را معمولا می‌شود به دیگران هم پیشنهاد کرد. ۹ برای فیلم هایی است که چیزی ازشان می‌ماند. گاها بهشان فکر می‌کنم. ممکن است دوباره ببینمشان. ۱۰ها، ۹های عالی‌اند. کم اشتباه. آن هایی که هر وقت ببینمشان باز مزه می‌دهد. این ها معمولا جنبه شخصی پیدا می‌کنند. ممکن است نتوانم با کلمات توضیح دهم که یک فیلم چرا ۱۰ شده ولی تجربهٔ دیدنش فراتر از تصویر و صدا رفته. همان طور که گفتم، نمی‌توانم درست توضیحش دهم.

مدتی پیش در IMDb بودم و داشتم لیست فیلم‌هایی که دیده‌ام را نگاه می‌کردم که متوجه شدم می‌توانم ازشان خروجی بگیرم و در قالب یک فایل csv دانلودشان کنم. شما وقتی فایل csv می‌بینید یاد چه می‌افتید؟ درست است. Pandas!
یک نوتبوک باز کردم و فایل را لود کردم و شروع کردم به ور رفتن با آن. کار خاصی هم نکردم، صرفا کمی جمع و تفریق و کمی نمودار کشیدن. نتیجه‌اش در زیر آمده.

چه اطلاعاتی در این فایل وجود دارد؟

head

سرجمع چند عنوان فیلم و سریال دیده‌ام؟

type    count
________________
movie:    853
short:    10
tvMiniSeries: 13
tvSeries:   59
tvSpecial:   8
video:     4
Total:    947

که مجموع زمانشان می‌شود:

219397 mins=152.36 days

میانگین امتیازی که من به فیلم‌ها داده‌ام، حدودا ۱ امتیاز پایین‌تر از میانگینِ کل کاربران است. برای مقایسهٔ تعداد فیلم‌ها بر اساس امتیازات، می‌شود نگاهی به این نمودار انداخت:

ratings distribution

همین طور که مشخص است، امتیاز محبوب من (!) ۷ است. به هیچ فیلمی هم ۱ نداده‌ام. ۲ و ۳ و ۴ هم سهم بسیار کمی را به خود اختصاص داده‌اند. با دست باز صحیح می‌کنم.

بهترین عناوین در هر نوع از نظر من:

top 5

از آنجایی که کلا ۴ video دیده‌ام (اصلا فرق video با movie چیست؟) هر ۴ تایشان در لیست حضور دارند.

فیلم‌هایی که دیده‌ام تولید چه سال‌هایی بوده‌اند؟

count per year مشخصا علاقه‌ام به فیلم‌های کلاسیک کمتر است. (۱۹۰۲ هم فیلم می‌ساختند؟)

در هر سالی چند فیلم دیده‌ام؟ که خیلی دقیق نیست، چون بعضی از فیلم‌ها را فراموش می‌کردم امتیاز بدهم و بعدا که در سایت می‌دیدمشان امتیازشان را ثبت می‌کردم.

watched per year اوج فیلم دیدنم برای سال ۲۰۱۹ بوده و انگار کم کم دارد به صفر می‌رسد.

بیشتر از چه ژانر‌هایی دیده‌ام؟

genres تقصیر من نیست، کلا فیلم‌هایی که درام محسوب می‌شوند بیشترند.

یک کاری که کردم این بود که اختلاف امتیازی که من به هر فیلم داده بودم را با امتیاز کلی فیلم اندازه گرفتم. به این صورت تفاوت سلیقه من با نظر عموم به چشم می‌آید. چه فیلمی را دیگران دوست داشته‌اند و من نه، یا برعکس. ۵ فیلم برتر بر این اساس:

diff

با این که به اخراجی‌های ۲ امتیاز ۵ داده‌ام، اما باز هم در این لیست جا گرفته. امتیاز اخراجی‌ها ۴.۸ است؟ من که خیلی خندیدم!

مقایسهٔ ژانر‌ها با همین معیار:

genres average می‌دانستم که با فیلم ترسناک حال نمی‌کنم اما روحم هم خبر نداشت که به فیلم وسترن علاقه دارم! البته راستش امتیاز بالای وسترن و مستند بیشتر به خاطر این است که تعدادشان کم است و گزیده دیده‌ام.

سری هم به عوامل فیلم‌ها بزنیم. کدام کارگردان‌ها را دنبال می‌کنم؟

directors محبوب‌ترین هایشان بر اساس میانگین امتیاز: directors average بیشتر از کدام بازیگران فیلم دیده‌ام؟ acts (نمی‌دانم چرا زیر این نمودار تعداد فیلم‌ها را به صورت اعشاری نشان داده می‌شود. نتوانستم درستش کنم. اگر راهش را می‌دانستید و مرا هم در جریان قرار دهید، خوش‌حال می‌شوم.)

و دست‌های پرکار پشت پرده: crew

همهٔ این نمودارها و بیشتر از این‌ها در این نوت‌بوک آمده. اگر شما هم امتیاز فیلم‌هایی که دیده‌اید را در imdb ثبت کرده‌اید، می‌توانید آن را از داخل سایت اکسپورت کنید و با استفاده از این نوت‌بوک، این نتایج را برای فیلم‌های خودتان ببینید.


نظر دهید.